2018 UNAA Championship Prelims

(Top 10)

Thursday, July 19th

Pro Men

Place Name State Obstacle Time
1. Adam Rayl Arizona 10 3.46.15
2. Ben Wales Minnesota 10 3.57.25
3. Jake Murray Colorado 10 4.
4. Ernest Phillips Massachusetts 10 4.06.84
5. Arnold Risvik New Mexico 10 4:12:50
6. Kevin Carbone Georgia 10 4.38.61
7. Jonathan Alexis New York 10 4:43:46
8. Justin Hillsten Arizona 10 4:48:57
9. Nico Long Georgia 10 4:55.31
10. Alex Jurgenson Minnesota 9 4.05.52

Pro Women

Place Name State Obstacle Time
1. Charity LeBlanc Florida 7 4.31.19
2. Ashley McConville Florida 7 4.49.99
3. Christine Ahn California 7 4.50.12
4. Juliana de Oliveira Florida 6 4.24.93
5. Rachel Brown Tennessee 6 4.32.52
6. Melisa Anderson Colorado 6 5.00.00
7. Anna Christensen Washington 5 5.00
8. Jen Geiger Colorado 5 5.00
9. Katlyn Deyoung Florida 5 5.00
10. Mckinley Pierce Vermont 5 5.00

Boys (7-9)

Place Name State Obstacle Time
1. Brandon Avila Texas 10 4:22:50
2. Logan Zhang Arizona 10 4:34:22
3. Nathanael Honvou Ohio 10 4.41.78
4. Ellis Rothke Minnesota 10 4.56.06
5. Oliver Schob Oklahoma 9 3.22.00
6. Graham Gregerson Minnesota 9 3.42.19
7. Trevor Hucal Oklahoma 9 3:48:91
8. Dawson Quinn Michigan 9 4:15:71
9. Brian Moreno Indiana 9 4.24.74
10. Evan Thompson Vermont 9 4.31.03

Girls (7-9)

Place Name State Obstacle Time
1. Kenzie Hughes Illinois 10 4:31:25
2. Danika Michelsen Canada 9 4:22:60
3. Addie Muckenhirn Minnesota 9 4.24.75
4. Emma Dyson Pennsylvania 9 5.00.00
5. Sunshine O'Kennedy California 8 3:16:37
6. Charlotte (Charli) Price Texas 8 3:48:78
7. Grace Chastain Missouri 8 3.53
8. Caroline Kieffer Texas 8 4:03:10
9. Ava Brown New York 8 4:21:19
10. Megan Denny Texas 8 4:34.60

Friday, July 20th

Amateur Men

Place Name State Obstacle Time
1. Jacob Winter Missouri 10 3:33:47
2. Deren Perez California 10 4.09.97
3. Brian Rambo Arizona 10 4:46:69
4. Eddie Hilburn New Mexico 10 5.08.50
5. Sam OBrien Tennessee 10 5.46.72
6. Michael Chow Canada 9 3.43.15
7. Anthony DeLaRosa Texas 9 5:02:58
8. Caleb Benson Arkansas 9 5.06.91
9. Andrew Verstraete Alabama 9 5.26.75
10. Glenn Albright Colorado 8 5:22:57

Amateur Women

Place Name State Obstacle Time
1. Brittany Holterman Wisconsin 7 5.21.14
2. Catie Berkemeier Kansas 7 5:34:04
3. Kally Kolbeck Minnesota 7 5:41:62
4. Leanna Diane Arizona 6 5.10.69
5. Jessica Barnard Georgia 6 5.48.14
6. Alessandra Merto Massachusetts 6 5.57.80
7. Megan Jarmosevich New Mexico 6 5:59:50
8. Rachel Beth Drake Tennessee 6 6:00:00
9. Laura Bliss Minnesota 5 5:46:28
10. Calli Spradlin Colorado 5 6:00:00

Youth Boys (10-13)

Place Name State Obstacle Time
1. Carson Edwards Texas 10 1.40.59
2. Kaden Lebsack Colorado 10 1.41.22
3. Christian Youst Texas 10 2.02.28
4. Nick Moore New Mexico 10 2.17.57
5. Reece Woollen Minnesota 10 2.19.69
6. Koen Williams Florida 10 2:20:72
7. Alex Romer Florida 10 2.27.47
8. Kobe Teede Australia 10 2.29.41
9. Ryan Rummenie New York 10 2:30:19
10. Joshua Auer North Carolina 10 2:39:50

Youth Girls (10-13)

Place Name State Obstacle Time
1. Sophia Lavallee Massachusetts 10 2.08.78
2. Isabella Wakeham Texas 10 2:11:96
3. Sierra Heflin Utah 10 2.22.50
4. Lucy Langer Oregon 10 2.42.78
5. Paris Juarez Minnesota 10 3:13:72
6. Elissa Frankel Minnesota 10 3.22.25
7. Preslie Johnston Alaska 10 3:25:15
8. Cameron Tucker North Carolina 10 3.29.93
9. Nora Brown-John Canada 10 4.12.31
10. Anika Pivetta Colorado 9 2.47.46

Saturday, July 21st

Over 40

Place Name State Obstacle Time
1. Sam Banola Colorado 11 3.34.47
2. Tyron Foose Texas 11 3.35.63
3. Shawn Mason Oklahoma 11 3.47.87
4. Dennis Lappin Michigan 11 4.20.07
5. Ted Jung California 10 4.01.66
6. E j Hawley Michigan 9 4.23.00
7. Jason Brown Colorado 9 4.30
8. Jeff Sallade New Mexico 9 4.56.56
9. Andy Mirkis Colorado 9 4.58.38
10. Cornel Nitache Illinois 9 5.00.00

Teen Boys (14-17)

Place Name State Obstacle Time
1. Alex Beckstrand Nevada 10 3.35.10
2. Nathan Haney Texas 10 3.41.91
3. Harrison Dockery Illinois 10 4.32.22
4. William Warner Pennsylvania 10 4.55.06
5. Bryce Tenney Colorado 10 5.13.09
6. Henry Katrek Georgia 10 5.34.56
7. Ryan Lashoff Utah 10 5.39.37
8. Jon Klippenstein Minnesota 9 3.46.31
9. Brendan Hadden Indiana 9 4.55.86
10. Dylan McBurney Michigan 9 5:11:03

Saturday Kids

Place Name State Obstacle Time
1. Max Feinberg Virginia 10 2.11.16
2. Hudson Humphries Arkansas 10 2.14.60
3. Jeramiah Boyd Minnesota 10 2.28.25
4. Elijah Browning Tennessee 10 2.31.15
5. Jackson Aultman Alabama 10 2:50:19
6. Sophia Beaulieu Michigan 10 3.11.19
7. Zachary (Zac) Holman Colorado 10 3.12.65
8. Caiden Madzelan Oregon 9 1.54.77
9. Lauren Hotchkiss Texas 9 3.35.82
10. Jonah Taggart Missouri 8 3:15:28